muzyka: Mateusz Święcicki
Uwagi dla wykonawcy:
Aranżacja oparta o oryginalne wykonanie Czesława Niemena.
Akordy z ukośnikiem oznaczają inny dźwięk w basie niż podstawa akordu. Na przykład Fm/Ab to akord Fm z basem na dźwięku Ab.
Gitara na ogół gra tylko akord przed ukośnikiem a to co po nim zostawiamy basiście lub pianiście.
UWAGA: W naszej notacji stosujemy następujący zapis:
dźwięki naturalne (białe klawisze):
A B C D E F G
dźwięki podwyższone (czarne klawisze):
A# C# D# F# G#
dźwięki obniżone (czarne klawisze):
Ab Bb Db Eb Gb
Dźwięk B w niektórych transkrypcjach nazywany jest dźwiękiem H, ale my trzymamy się notacji, z którą najczęściej zetkniecie się w muzyce rozrywkowej. Zatem B, a obniżone B to Bb.
Zarówno w notacji akordów na gitarę jak i w audiodeskrypcji dokonaliśmy niezbędnych uproszczeń.
Prosty odtwarzacz (jakość 128 kbps)
Mikser (jakość 128 kbps)
Wyłącz wybrane instrumenty i zagraj własną wersję: Wyłączenie jednego lub kilku instrumentów: przycisk [M] (mute) Posłuchaj jak gra konkretny instrument: Wyizolowanie jednego lub kilku instrumentów: przycisk [S] (solo). Po wciśnięciu tego przycisku, przebieg fali pokaże w którym miejscu utworu ten instrument występuje! Zmień proporcje głośności: suwaki Zmień ustawienie prawo/lewo: Na samej górze miksera znajdują się pokrętła (panorama). Słuchaj od dowolnego momentu: Kliknięcie lub przesuwanie kursora przebiegu fali utworu pozwala na jego przewijanie. Stwórz własny mix! Przycisk [Nagraj i pobierz mix] pozwoli na nagranie wszystkich ustawień, a nawet zmiany dokonywane w trakcie nagrywania! Po jego ponownym naciśnięciu lub zatrzymaniu odtwarzania pojawi się okno z możliwością zapisu zmiksowanego pliku w formacie wav.
UWAGA! Powyższy mikser ma charakter eksperymentalny. Może się długo ładować przy wolniejszych połączeniach. Prosimy o cierpliwość. Skrypt: Julian Cole
„Pod papugami” to wynik współpracy Mateusza Święcickiego (muzyka) z Bogusławem Choińskim i Janem Gałkowskim (tekst). Piosenka pochodzi z 1963 r., ale jej pierwszego nagrania na płytę dokonano dopiero w 1968 roku. To nagranie to właśnie wersja Niemena.
Niemen jest z tą piosenką kojarzony i prawdopodobnie dzięki niemu przetrwała tyle lat i ciągle ma się dobrze, ale nie dla niego tę piosenkę napisano. Utwór powstał dla zespołu Czerwono-Czarni, który był jego pierwszym wykonawcą.
Piosenkę „Pod papugami” śpiewał zapomniany już dziś Józef Ledecki. Mateusz Święcicki to ważna postać w polskiej muzyce XX wieku. Ten niesamowity pasjonat jazzu, czynny muzyk, skomponował ponad 200 piosenek, w tym oprócz dzisiaj omawianej piosenki także takie ikony naszej kultury jak: „Jedziemy autostopem” z repertuaru Kasi Sobczyk, czy inną słynną piosenkę Niemena „Przyjdź w taką noc”. Jednak Święcicki to przede wszystkim animator kultury i niezapomniany dziennikarz radiowy. To on w latach 1955-64 prowadził pierwsze w Polsce audycje jazzowe, to on był współorganizatorem pierwszego festiwalu piosenki w Opolu i to on wreszcie był pierwszym szefem muzycznym radiowej Trójki. To właśnie ta stacja radiowa od 25 lat przyznaje nagrody im. M. Święcickiego „Mateusze”.
Piosenka “Pod papugami” przez cały czas swojego istnienia kusiła wielu wykonawców, aby ją zinterpretować po swojemu. Co prawda wiele wykonań nie powinno w ogóle powstać, ale te wersje, które godne są wysłuchania, pomogły piosence w odkrywaniu jej różnych twarzy.
Źródło: http://pogotowiewokalne.pl/pod-papugami/
Pobierz i zapisz na swoim komputerze:
NUTY VOL. 2 W FORMACIE PDF (PDF, 1,3 MB)
PODKŁADY VOL. 2 w wysokiej jakości (320 kbps) WRAZ Z NUTAMI (329 MB)