Skip to content

Zielono mi

muzyka: Jan Ptaszyn Wróblewski

Uwagi dla wykonawcy:

Aranżacja oparta o oryginalne wykonanie Andrzeja Dąbrowskiego

Akordy z ukośnikiem oznaczają inny dźwięk w basie niż podstawa akordu. Na przykład Fm/Ab to akord Fm z basem na dźwięku Ab.
Gitara na ogół gra tylko akord przed ukośnikiem a to co po nim zostawiamy basiście lub pianiście.

UWAGA: W naszej notacji stosujemy następujący zapis:

dźwięki naturalne (białe klawisze):
A B C D E F G

dźwięki podwyższone (czarne klawisze):
A# C# D# F# G#

dźwięki obniżone (czarne klawisze):
Ab Bb Db Eb Gb

Dźwięk B w niektórych transkrypcjach nazywany jest dźwiękiem H, ale my trzymamy się notacji, z którą najczęściej zetkniecie się w muzyce rozrywkowej. Zatem B, a obniżone B to Bb.

Zarówno w notacji akordów na gitarę jak i w audiodeskrypcji dokonaliśmy niezbędnych uproszczeń.


Prosty odtwarzacz (jakość 128 kbps)


Mikser (jakość 128 kbps)

Wyłącz wybrane instrumenty i zagraj własną wersję: Wyłączenie jednego lub kilku instrumentów: przycisk [M] (mute)

Posłuchaj jak gra konkretny instrument: Wyizolowanie jednego lub kilku instrumentów: przycisk [S] (solo). Po wciśnięciu tego przycisku, przebieg fali pokaże w którym miejscu utworu ten instrument występuje!

Zmień proporcje głośności: suwaki

Zmień ustawienie prawo/lewo: Na samej górze miksera znajdują się pokrętła (panorama).

Słuchaj od dowolnego momentu:
Kliknięcie lub przesuwanie kursora przebiegu fali utworu pozwala na jego przewijanie.

Stwórz własny mix! Przycisk [Nagraj i pobierz mix] pozwoli na nagranie wszystkich ustawień, a nawet zmiany dokonywane w trakcie nagrywania! Po jego ponownym naciśnięciu lub zatrzymaniu odtwarzania pojawi się okno z możliwością zapisu zmiksowanego pliku w formacie wav.
UWAGA! Powyższy mikser ma charakter eksperymentalny. Może się długo ładować przy wolniejszych połączeniach. Prosimy o cierpliwość. Skrypt: Julian Cole

Foto: Marcin Jahr

Jan Ptaszyn Wróblewski – Saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy, urodzony 27 marca 1936 w Kaliszu.
Na scenie jazzowej zadebiutował w 1956 na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Z zespołem tym jako klarnecista i saksofonista grał do końca jego istnienia, tj. do 1957. Napisał dla niego swoje pierwsze kompozycje. Latem 1958 został wybrany, jako reprezentant Polski, do orkiestry International Newport Band..Tego samego roku związał się z zespołem Jazz Believers, a następnie z grupą Andrzeja Kurylewicza – Moderniści.
Prowadził też własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-78) oraz Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości “Chałturnik”(1970-77). W 1973, wspólnie z Wojciechem Karolakiem, utworzył zespół Mainstream (1973-77), a potem znany Kwartet (1978-84).
Pod koniec lat 80. Jan Ptaszyn Wróblewski podjął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która zaowocowała powołaniem grupy Sounds, następnie Symphonic Sound, później – Polish All Stars. Wraz z Henrykiem Majewskim grał natomiast w zespole S. O. S. (Sitwa Ogromnie Swingujących). Koncertował m.in. na Węgrzech, w Jugosławii, we Francji, Belgii, Danii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Obecnie prowadzi własny sekstet i – wraz z Andrzejem Jagodzińskim – Czwartet.

Obok działalności muzyka jazzowego od lat zajmuje się kompozycją. Już w latach 70. napisał kilkanaście piosenek m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Bem, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy. Dwie uzyskały główne nagrody podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – Zielono mi w 1970 oraz Żyj kolorowo w 1979.

Od niemal pół wieku zajmuje się też popularyzacją muzyki jazzowej. Od 1970 prowadzi własną audycję – “Trzy kwadranse jazzu” w Programie 3 Polskiego Radia. Realizował również autorskie programy telewizyjne, m.in. “Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”.

Andrzej Dąbrowski to prawdziwy człowiek renesansu – perkusista, piosenkarz, kierowca rajdowy, fan motoryzacji, dziennikarz, a także fotograf.
Karierę wokalisty jazzowego rozpoczął jeszcze w latach 60. Potem śpiewał jazz w Skandynawii, gdzie nagrał z zespołem Michała Urbaniaka pierwszą płytę długogrającą oraz singiel. Po powrocie do Polski występował dwukrotnie na Jazz Jamboree. Nagrał wiele standardów jazzowych dla Polskiego Radia, a w ankiecie magazynu „Jazz Forum” 1971–1972 został wybrany najlepszym wokalistą jazzowym Polski.
Karierę piosenkarską rozpoczął w roku 1970 od nagrania utworu „Zielono mi”  (muz. Jan Ptaszyn Wróblewski, sł. Agnieszka Osiecka). Na VIII KFPP w Opolu w 1970 r. otrzymał główną nagrodę za wykonanie tego utworu, który od razu stał się piosenką miesiąca. 

Źródła:

https://culture.pl/pl/tworca/jan-ptaszyn-birdman-wroblewski

https://muzeumpiosenki.pl/edukacja/andrzej-dabrowski_596.html


Pobierz i zapisz na swoim komputerze:

NUTY VOL. 2 W FORMACIE PDF (PDF, 1,3 MB)

PODKŁADY VOL. 2 w wysokiej jakości (320 kbps) WRAZ Z NUTAMI (329 MB)


Sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Logo Fundacji PZU